Піклування про дітей, які мають фізичні вади, є одним з пріоритетних напрямків у роботі міської влади. Керівництво міста, депутати міської ради роблять усе від них залежне, аби люди цієї категорії почувалися комфортніше. Для повноцінного життя дітей, що страждають фізичними вадами, в Хмельницькому діє міський Центр соціальної реабілітації дітей-інвалідів “Школа життя”.
Діяльність Центру спрямована на корекцію порушень психологічного, фізичного та сенсорного розвитку, підвищення рівнів життєвої компетентності та соціалізованості дітей-інвалідів, забезпечення єдності психолого-педагогічної і медико-соціальної реабілітації, на інтеграцію дітей-інвалідів в загальноосвітні заклади, інтеграцію дітей-інвалідів в соціум, пропаганду сімейноорієнтованого виховання, розвиток професійної орієнтації, забезпечення соціально-психологічної підтримки та адаптації дітей-інвалідів та їх родин. Центр відвідують діти-інваліди з різними патологіями.
Центр працює за п’ятиденним режимом з 8.30 до 17.00 години, забезпечує денний догляд, соціально-побутову реабілітацію, консультації та психологічну підтримку родин.
Діти-інваліди проходять курс реабілітації та соціальної адаптації за такими формами реабілітаційного обслуговування: амбулаторна (денна), консультативна (індивідуальна), соціально-педагогічний та медичний патронат.
Приміщення розраховане на 32 дитини з денною формою перебування, які забезпечуються щоденним харчуванням (сніданок, обід).
Заняття з дітьми з фізичними вадами з денним перебуванням здійснюється в таких групах:
– рання соціальна реабілітація дітей-інвалідів віком від 2-х до 6-ти років;
– соціальна реабілітація віком від 6-ти до 14-ти років;
– професійна орієнтація віком від 14-ти до 18-ти років.
Діти, які відвідують Центр, отримують корекційні послуги з урахуванням індивідуальних психофізичних можливостей за наступними напрямами:
– Відділення педагогічної реабілітації: казкотерапія, розвиток пізнавальної діяльності, музикотерапія, ігротерапія, Pet-терапія, корекція дрібної моторики, дефектологічно-логопедична корекція, розвиток сенсорних здібностей, арт-терапія, пісочна терапія; корекційно-навчальна робота.
– Відділення соціальної реабілітації:
– формування основних соціальних навичок;
– господарсько-побутова праця;
– консультативна допомога.
– Відділення медичного спостереження:
– заняття з фізичної культури;
– лікувальна фізкультура;
– масаж;
– заняття на вертикалізаторі “Параподій”, профілакторі Євмінова, пристрої “Гравістат- 4”
– аромотерапія;
– фітотерапія;
– ерготерапія (сухий басейн);
– снузлін-терапія (сенсорна кімната).
Тренажер призначений для активної реабілітації пацієнтів, які страждають паралічем нижніх кінцівок та тулуба. Апарат допомагає хворим приймати положення сидячи та стоячи без допомоги милиць. Перебування в сенсорній кімнаті сприяє покращенню емоційного стану, зниженню неспокою та агресивності, зняттю нервового збудження і тривожності, нормалізації сну, активізації мозкової діяльності, прискоренню відновних процесів після захворювань. В умовах цієї кімнати можна знімати страхи, невротичні стани, проводити корекцію поведінки. Сенсорна кімната використовується для стимуляції різних функцій організму (слуху, зору, нюху, тактильних відчуттів, рухових функцій, мовлення) у дітей з ДЦП, психічними порушеннями, ЗПР.
Служба соціального та медичного патронату — фахова допомога дітям-інвалідам, які потребують корекції фізичного та розумового розвитку.
Розвиток рухової активності продовжується і на музичних заняттях.
Підсумок же всієї корекційно-виховної роботи – дитячі свята. Так, вже стали традиційними ”Золота осінь”, свято до міжнародного Дня захисту дітей, Новорічні свята, сімейні свята для мам і бабусь до Дня 8 березня, весняне Великоднє свято. Діти Центру – часті гості на благодійних циркових виставах, беруть участь у міському та обласному фестивалях творчості ”Повір у себе”, ”Барви життя”. Театральний колектив Центру є лауреатом ІІІ Міжнародного театрального фестивалю за участю неповносправних осіб ”Непротоптана стежина”.
Проводиться активна робота із залучення до співпраці волонтерів. Так, студенти кооперативного торговельно-економічного інституту, учні НВК №9, обласного спеціалізованого ліцею-інтернату для обдарованих дітей у галузі освіти й науки, представники відділу у справах молоді Хмельницької єпархії УПЦ Громадська організація ”Хмельницька міська рада батьків – ”Покров” постійно допомагають в організації різноманітних заходів для дітей з обмеженими фізичними можливостями. Студенти Хмельницького національного університету та інституту соціальних технологій проходять виробничу практику згідно з угодами між закладами. Залучення молодих людей, готових допомагати своїм неповносправним ровесникам, до реабілітаційного процесу дає можливість наслідувати прийняті у соціумі моделі поведінки, манеру спілкування, організувати спільне дозвілля.
Адміністрація та співробітники Центру докладають усіх можливих зусиль для поліпшення якості надання реабілітаційних послуг дітям з вадами розвитку. Працівники Центру є постійними учасниками форумів, конференцій, програм, які дають можливість підвищити свій професійний рівень, удосконалити роботу закладу.
Центр “Школа життя” працює в системі прозорості та завжди відкритий для людей, не байдужих до проблеми дитячої інвалідності.
Послуги Центру безоплатні.
Поштова адреса Хмельницького міського Центру соціальної реабілітації дітей-інвалідів “Школа життя”: 29017 м. Хмельницький, вул. Зарічанська, 20/2. Директор Центру – Юрченко Анатолій Петрович, службовий телефон: 71-60-35.
Факс: (0382) 71-60-35. Електронна пошта: schoollife.km@gmail.com