Попередження насильства в сім’ї

2014-06-06-02
З насильством можна зіткнутися всюди: на вулиці, на роботі, у школі, громадських місцях і, на жаль, вдома. Тому дуже важливо кожній людині знати свої права, а головне, куди можна звернутись за допомогою і захистом. Особливо прикро, коли від проявів насильства страждають діти, які більше, ніж дорослі, схильні сприймати все, що відбувається з ними, як належне, та менше, ніж дорослі, розуміють і знають, як допомогти собі.

 

Правова сторона
Насильство в сім’ї – будь-які умисні дії фізичного, сексуального, психологічного чи економічного спрямування одного члена сім’ї по відношенню до іншого члена сім’ї, якщо ці дії порушують конституційні права і свободи члена сім’ї як людини та громадянина і наносять йому моральну шкоду, шкоду його фізичному чи психічному здоров’ю.
Здійснення заходів з попередження насильства в сім’ї в межах наданих їм повноважень покладається на:
–          відповідні підрозділи органів внутрішніх справ;
–          органи опіки і піклування;
–        спеціалізовані установи для осіб, які вчинили насильство в сім’ї, та жертв такого насильства: кризові центри для членів сімей, в яких вчинено насильство в сім’ї або існує реальна загроза його вчинення; центри медико-соціальної реабілітації жертв насильства в сім’ї;
–   органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування, підприємства, установи і організації незалежно від форми власності, об’єднання громадян, а також окремі громадяни можуть сприяти у здійсненні заходів з попередження насильства в сім’ї.
Прийняття, облік і розгляд заяв здійснюється за місцем проживання постраждалого від насильства в сім’ї або члена сім’ї, стосовно якого існує реальна загроза вчинення насильства, структурним підрозділом відповідної місцевої держадміністрації, відповідним підрозділом органу внутрішніх справ.
У заяві зазначається прізвище, ім’я та по батькові, місце проживання постраждалого від насильства в сім’ї або члена сім’ї, стосовно якого існує реальна загроза вчинення насильства, а також міститься інформація про те, ким вчинено насильство в сім’ї, час і місце його вчинення, умисні дії фізичного, сексуального, психологічного чи економічного спрямування, інші обставини вчинення насильства в сім’ї або реальної загрози його вчинення.
Під час розгляду заяви здійснюється відвідання постраждалого від насильства в сім’ї або особи, стосовно якої існує реальна загроза вчинення насильства, за місцем проживання представниками відповідного підрозділу органу внутрішніх справ, структурного підрозділу відповідної місцевої держадміністрації, центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді відповідної місцевої держадміністрації, а у разі отримання зазначеної інформації стосовно неповнолітнього – із залученням представників органу опіки та піклування, кримінальної міліції у справах дітей органу внутрішніх справ і служби у справах дітей.
Відомості про особисте життя та інша інформація, що міститься у заяві, не підлягають розголошенню.
Члени сім’ї, які вчинили насильство в сім’ї, несуть кримінальну, адміністративну чи цивільно-правову відповідальність відповідно до закону.
Профілактична діяльність служби у справах дітей з попередження насильства в сім’ї
Основними напрямками роботи служби у справах дітей є захист прав та інтересів дітей, забезпечення їх соціального захисту, попередження насильства в сім’ях, де на вихованні є діти, запобігання дитячій бездоглядності та безпритульності тощо. Значна увага приділяється дітям, які опинились у складних життєвих обставинах, зокрема зазнали насильства в сім’ї. Служба забезпечує захист житлових і майнових прав дітей. Постійно підвищує рівень правової культури, правових знань серед школярів, проводить лекційно-роз”яснювальну роботу серед студентської та учнівської молоді міста з питань застосування норм чинного законодавства, профілактики насильства, жорстокого поводження з дітьми, запобігання бездоглядності, проводить профілактичні зустрічі з батьківськими колективами та учнями загальноосвітніх навчальних закладів міста.
З метою подолання дитячої бездоглядності, безпритульності, попередження насильства в сім’ї працівники служби із залученням кримінальної міліції у справах дітей протягом січня-травня 2014 року організували та провели 26 профілактичних рейдів (“Діти вулиці”, “Вокзал”, “Підліток” тощо), відвідали 195 сімей, обстежили житлово-побутові умови дітей, із батьками провели бесіди, повідомили центр соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді для здійснення соціального супроводу сімей, ініціювали питання про притягнення до адміністративної відповідальності 47 батьків за неналежне виконання батьківських обов’язків.
Проведено профілактичні рейди з реалізації рішення № 2 тридцять п’ятої сесії Хмельницької міської ради “Про обмеження перебування дітей без супроводу батьків або осіб, що їх замінюють, у закладах дозвілля, громадського харчування, розважальних закладах, на вулицях міста та інших громадських місцях м. Хмельницького” спільно із працівниками освіти, управління молоді та спорту, кримінальної міліції у справах дітей, батьками (31 січня, 28 лютого, 28 березня, 25 квітня, 16 травня, планується 20 червня цього року). При проведені цих рейдів завданням служби є проведення роз’яснювально-просвітницької роботи з батьківською громадою та дітьми міста з питань правової освіти, підвищення правосвідомості підростаючого покоління, відповідальності батьків за перебування дітей без нагляду в закладах дозвілля, громадського харчування, на вулицях та інших громадських місцях м. Хмельницького.
Працівники служби беруть участь у міських колегіях, семінарах та круглих столах, організованих іншими структурними підрозділами виконавчого комітету, надаються методичні рекомендації керівникам навчальних закладів, роз’яснюються вимоги чинного законодавства, що стосуються захисту прав та інтересів дітей, доводяться до відома зміни в законодавстві.
Спільно з міськрайонним управлінням юстиції, кримінальною міліцією у справах дітей, управлінням освіти протягом січня-травня 2014 року проведено правоосвітньо-профілактичні зустрічі з батьківським та педагогічним колективами в Хмельницькій середній загальноосвітній школі № 22, Хмельницькій гімназії № 1, гімназії № 2, на яких розглядались питання відповідальності батьків, роз’яснення вимог чинного законодавства щодо насильства та жорстокого поводження з дітьми, прав та обов’язків батьків щодо належного виховання та утримання дітей, попередження бездоглядності тощо.
Згідно з планом-графіком правоосвітньо-профілактичних зустрічей в навчальних закладах міста протягом п’яти місяців 2014 року проведено лекторсько-роз’яснювальні заходи щодо недопущення пропусків уроків без поважних причин, профілактики жорстокого поводження з дітьми, їх бездоглядності, щодо ведення здорового способу життя тощо в 15 загальноосвітніх закладах та в 4 закладах професійно-технічної освіти.
Станом на 01.06.2014 року на обліку в службі у справах дітей Хмельницької міської ради перебуває 8 дітей, стосовно яких скоєно насильство в сім’ї. Працівники служби перевіряють умови проживання дітей, проводять профілактично-роз”яснювальні бесіди з батьками, у разі необхідності ініціюють перед правоохоронними органами питання щодо притягнення до відповідальності батьків за порушення прав та інтересів дітей, повідомляють Центр соціальних служб для дітей, сім’ї та молоді про взяття їх під соціальний супровід, рекомендують батькам звернутися за психологічною допомогою до спеціалістів, надають консультацію з питань належного виконання батьківських обов’язків, рекомендують у разі необхідності звернутися в Хмельницький обласний центр соціально-психологічної допомоги.
Адреси органів, установ, до яких можуть звертатись у м. Хмельницькому:
– Хмельницький міський відділ міліції
вул. Пушкіна, 15, т. 69-22-83
– Зарічанський відділ міліції
 Старокостянтинівське шосе, 14, т. 63-10-86
– Південно-Західний відділ міліції
вул. Інститутська, 12/1, т. 4-90-46
        * До відділків міліції необхідно звертатись за місцем скоєння правопорушення (злочину), в разі відсутності такої можливості – в будь-який відділ міліції.
– Управління праці та соціального захисту населення
вул. Проскурівського підпілля, 32, т. 65-85-74
– Служба у справах дітей Хмельницької міської ради
вул. Грушевського, 88, каб. 9, т. 75-27-20
– Управління молоді та спорту
пров. Пушкіна, 5, т. 76-41-09
– Хмельницький міський центр соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді
вул. Кам’янецька, 38, тел. 65-73-28
Телефон довіри – 15-50
– Хмельницький обласний центр соціально-психологічної допомоги

вул. Заводська, 61/1, тел. 74-64-72

Служба у справах дітей Хмельницької міської ради

Наступний допис

План заходів департаментів, управлінь та відділів Хмельницької міської ради на період від 9 до 15 червня 2014 року

Пт Чер 6 , 2014
Назва заходу Дата проведення, година Місце проведення Відкриття пришкільних оздоровчих таборів 02-20.06 Загальноосвітні навчальні заклади міста понеділок Храм Пресвятої Тройці (Українська Греко-Католицька Церква) 09.06 вул. Раскової, 71 вівторок Засідання топонімічної комісії 10.06 о 14.00 Зелена зала міської ради Спільні рейди з працівниками Хмельницького міського відділу УМВС України в Хмельницькій області, […]

День мого міста

Розрахуйтесь за тепло

Погода

Архів

Листопад 2024
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930