Від 1 жовтня до 1 листопада на Хмельниччині проводиться місячник безпечного та економного використання газу в побуті. З цієї нагоди Публічне акціонерне товариство “Хмельницькгаз” нагадує прості та ефективні правила поводження з газовими приладами та закликає суворо дотримуватись їх, адже це збереже життя вам та вашим рідним.
– Дотримуйтесь правильної послідовності дій при включенні газових приладів: спочатку необхідно запалити сірник, а вже потім відкривати подачу газу.
– Забезпечте під час роботи газових приладів постійний приплив свіжого повітря (обов’язково відкрийте вікно чи кватирку).
– Заміну газових приладів (підключення до діючих газопроводів), запірної арматури виконують працівники ПАТ «Хмельницькгаз».
– Не змінюйте конструкцію димових та вентиляційних каналів, не користуйтесь газовими приладами після закінчення терміну дії акту про перевірку та прочистку димових та вентиляційних каналів, не заклеюйте вентиляційні решітки.
– Не включайте та ні в якому разі не користуйтеся несправними газовими приладами!
– Не залишайте без нагляду працюючі газові прилади, не допускайте їх перегріву, це може сприяти виникненню аварійних ситуацій.
– Не допускайте до користування газовими приладами осіб, які не знайомі з правилами безпечного користування газовими приладами, осіб в нетверезому стані, дітей до 13 років, які не пройшли інструктаж.
– Не використовуйте газові плити для обігріву квартири, при цьому утворюються отруйні речовини, в тому числі окис вуглецю (чадний газ).
– Не користуйтеся газовими приладами з несправною автоматикою безпеки.
– При виявленні запаху газу в квартирі – негайно повідомляйте про це за телефоном 104, відповідайте на всі запитання диспетчера аварійно-диспетчерської служби, прослухайте інструктаж про те, що вам робити в тій чи іншій аварійній ситуації. Виконуйте всі вимоги та рекомендації диспетчера та чекайте приїзду аварійної бригади.
Пам’ятайте! У загазованому приміщенні достатньо маленької іскри, щоб стався вибух! Не будьте байдужі! Ваші правильні дії в екстремальних ситуаціях допоможуть уникнути небажаних наслідків. Збережіть своє майно, життя та здоров’я! Завжди виконуйте правила безпечного використання природного газу!
Нагадайте ці правила своїм рідним та друзям – це допоможе запобігти нещасним випадкам при використанні газу в побуті, збереже життя та здоров’я.
Від початку року при використанні газу в побуті в Україні вже сталось 42 нещасних випадки, 99 осіб постраждали, з них загинуло 45 (внаслідок отруєння чадним газом – 38, внаслідок вибуху газоповітряної суміші – 7). Така статистика Держгірпромнагляду України свідчить про те, що споживачі газу не надають належної уваги своїй безпеці, а також безпеці оточуючих. На щастя, в нашій області не сталося жодного нещасного випадку. Але потрібно бути особливо пильними напередодні та під час опалювального періоду 2014-2015 рр., звернутися у ПАТ «Хмельницькгаз» за місцем проживання, щоб перевірити справність Ваших приладів та їх надійної експлуатації.
Тільки від початку цього року «Хмельницькгаз» виявило понад 2,5 тис. порушень в роботі газових приладів, для цього спеціалісти компанії провели близько 140 тис. перевірок газового обладнання та систем газопостачання у абонентів. Під час проведення планово-технічного обслуговування (ПТО) приладів, внутрішніх та зовнішніх газових мереж, з-понад 2,5 тис. порушень, 70% – через несправність газового обладнання та приладів, самовільне його встановлення.
Спеціалісти компанії систематично перевіряють стан газових приладів, мереж у близько 400 тисяч абонентів області. Адже обов’язкове проведення планово-технічного обслуговування є найважливішим заходом для недопущення нещасних випадків та аварійних ситуацій при користуванні газом в побуті. Про проведення перевірки абонентів інформують за 5 днів до початку робіт, графіки погоджуються з управліннями житлово-комунального господарства та балансоутримувачами житлових будинків. При виявленні ж порушень, газовики відключають газ до моменту їх усунення споживачем, щоб не допустити нещасних випадків. Головне, щоб спеціалісти при проведенні заходів, могли отримати доступ до газових приладів, щоб люди розуміли необхідність процесу та співпрацювали з газівниками.
Основні порушення, що виявляються газівниками при проведенні ПТО:
– експлуатація несправних газових приладів та самовільний їх ремонт;
– самовільне втручання споживачів у систему газопостачання;
– самовільне перепланування приміщень без погодження з ПАТ «Хмельницькгаз», з’єднання житлових кімнат з приміщеннями, в яких працють газові прилади;
– самовільне встановлення (заміна) газових приладів та недотримання вимог безпеки під час їх експлуатації;
– втручання в роботу димо-вентиляційної системи;
– не здійснюється перед початком роботи газових приладів перевірка на наявність тяги та інше.
– втручання в роботу приладів обліку – побутових газових лічильників.
Зараз, до початку опалювального періоду, споживачам саме час привести у відповідність систему газопостачання. Тим абонентам, в яких прилади вже відключені, – звернутися до спеціалістів та провести їх ремонт чи заміну, встановити автоматику безпеки. Також перевірити димо-вентиляційну систему, пофарбувати зовнішні газові мережі на будинках.
Відповідно до нормативів, квартири та будинки, в яких працюють лише газові плити, перевіряються 1 раз на 3 роки. В помешканнях, де експлуатується кілька газових приладів (колонка, котел, опалювальна піч, конвектор), 1 раз на рік. Газівники обов’язково перевірять стан газових приладів та системи газопостачання, наявність витоків газу.
Окрім того, 1 раз на рік необхідно перевірити стан димових та вентиляційних каналів.