30 квітня 2015 року в Верховній Раді зареєстровано проект Закону України №2767, яким передбачено запровадження накопичувальної системи загальнообов’язкового державного пенсійного страхування.
Основні завдання запровадження накопичувальної пенсійної системи:
— розвантаження солідарної системи;
— формування індивідуальних накопичень громадян;
— залучення інвестиційного ресурсу накопичувальної системи на розбудову національної економіки;
— розвиток національного фондового ринку.
Планують запровадження накопичувальної системи з 1 січня 2017 року.
Обов’язковими учасниками накопичувальної системи пенсійного страхування будуть особи, яким на вказану дату виповниться не більше 35 років. Водночас надається право застрахованим особам, яким станом на 1 січня 2017 р. виповниться не більше 55 років добровільно прийняти рішення до 1 січня 2018 р. щодо добровільної участі у накопичувальній системі пенсійного страхування.
Розмір внеску у перший рік становитиме 2 відсотка та щороку збільшуватиметься на один відсоток, до досягнення 7 відсотків.
По мірі збільшення розміру внеску для застрахованої особи, починаючи з 2018 року, відповідно зменшуватиметься розмір єдиного внеску для роботодавця, тобто відбудеться частковий перерозподіл сплати розміру єдиного внеску від роботодавця до працівника (по 1 відсотку щорічно), і вже у 2022 році ставка єдиного внеску для роботодавця буде зменшена на 5 відсотків.
Сплачені внески будуть акумулюватися на персональних рахунках громадян та інвестуватимуться в економіку держави. З часом кошти зростуть і стануть джерелом додаткової пенсії. Доступними вони стануть лише після досягнення пенсійного віку, а якщо людина не доживе до пенсійного віку, її персональну суму буде передано в спадок.
Контроль і безпеку збереження коштів гарантуватиме держава.
Запровадження накопичувальної системи пенсійного страхування за відповідними професійними пенсійними програмами дозволить звільнити солідарну систему від невластивих для неї виплат, в тому числі:
― доплат до мінімального розміру пенсій (різниця між розміром пенсії виходячи із тривалості страхового стажу і заробітку та мінімальним розміром пенсійної виплати) щодо пенсій, які будуть призначатися після 1 січня 2016 року. При цьому, Пенсійний фонд України продовжуватиме фінансувати вказані витрати щодо пенсій, які призначені до 01.01.2016;
― дострокових пенсій за віком за вислугу років;
― доплат, обумовлених існуванням пільгових пенсій.