25 жовтня 2015 року в Україні відбудуться чергові місцеві вибори. Виборча кампанія вже зараз характерна численними порушеннями виборчого законодавства, широким використанням популістських обіцянок, здійсненням підкупу виборців, проведенням незаконної агітації. Виборцю в такій ситуації доволі складно зорієнтуватися та здійснити усвідомлений вибір.
Значно ускладнює здійснення ефективної реалізації та захисту права голосу на місцевих виборах абсолютно нове законодавство, прийняте незадовго до початку виборчого процесу і, відповідно, не апробоване на практиці. Зокрема, мова йде про Закон України «Про місцеві вибори» від 14.07.2015 року та значний масив підзаконних актів. Впровадження вказаним Законом нових підходів до виборчої системи та зміна багатьох виборчих процедур значно ускладнює для виборця можливість визначитися зі своїм вибором та його реалізувати на виборчій дільниці.
Зважаючи на вказані умови, з метою допомогти виборцям розібратися в непростому правовому полі та повноцінно реалізувати право голосу на місцевих виборах 2015 року, Одеська обласна організація ВГО «Комітет виборців України» традиційно підготувала низку практичних порад та рекомендацій.
Особливості місцевих виборів 2015 року.
Виборча система. Новий закон передбачає використання декількох різних виборчих систем. Сільські та селищні ради обиратимуться в одномандатних виборчих округах. Районні ради, районні ради у містах, міські та обласні ради обиратимуться за пропорційною системою із преференціями. Голови міст до 90 тисяч виборців обиратимуться за мажоритарною системою відносної більшості, мерів більших міст обиратимемо за мажоритрною системою абсолютної більшості.
Скорочення кількості депутатів в місцевих радах. В цілому, новим законодавством передбачено скорочення кількості депутатів у середньому по місцевих радах України на 30% (відповідно до кількості виборців). Наприклад, склад Одеської міської ради скоротиться до 64 депутатів, а Одеської обласної ради до 84 депутатів.
Фактично закриті партійні списки. У виборчому бюлетені вказуватимуться прізвища 1 чи 2 кандидатів від певної партії (після її назви), але виборець зможе поставити позначку лише навпроти цієї партії, а не окремих кандидатів від неї. Тобто у нього буде лише один голос, і цей голос можна буде віддати тільки за партію, що фактично свідчить про закриті партійні списки.
Другий тур у великих містах. Якщо 25 жовтня на виборах міських голів в містах, де зареєстровано понад 90 тисяч виборців, кандидату не віддадуть 50% + 1 голос, буде повторне голосування (другий тур), яке відбудеться 8 або 15 листопада.
Гендерні квоти. У новому законі введені ґендерні квоти на представництво жінок та чоловіків у виборчих списках партій – не менше 30 % осіб однієї статі.
Місцеві вибори відбудуться не на всій території України. В анексованому Криму та окупованих районах Донбасу, що не контролюються українською владою, місцеві вибори зі зрозумілих причин не проводяться.
Внутрішньо переміщені особи не голосують. Держава не спромоглася забезпечити право голосу для близько 1,2 млн. переселенців. Вони не можуть бути внесені до списків виборців за адресою свого фактичного місця проживання. Так само вони позбавлені можливості реалізувати своє виборче право на території Автономної Республіки Крим та міста Севастополь, непідконтрольних українській владі частинах Луганської та Донецької областей, оскільки на вказаних територіях не будуть проводитися місцеві вибори до українських органів влади.
Неможливість змінити місце голосування. На місцевих виборах 2015 року не передбачено право будь-якого виборця змінювати місце голосування у зв’язку з відрядженням, переселенням, роботою, навчанням тощо. Виборець, який на день виборів перебуватиме за межами села, селища, міста, в якому він проживає, участі у голосуванні прийняти не зможе (за винятком перебування в лікарні в цьому чи іншому населеному пункті).
Хто кого обирає.
На місцевих виборах 2015 року виборці обиратимуть сільських, селищних, міських голів, а також депутатів різних місцевих рад: обласної ради, районної ради, міської ради, районної у місті ради (у містах з районним поділом), селищної та сільської ради.
Право висування кандидатів у депутати обласних, районних, міських, районних у місті рад реалізується громадянами лише через місцеві організації політичних партій. Самовисування дозволене лише для претендентів на посади сільських, селищних, міських голів, а також кандидатів у депутати сільських та селищних рад.
Право голосу на місцевих виборах мають дієздатні громадяни України, яким на день виборів виповнилося 18 років та які належать до відповідних територіальних громад (громади). Тобто, такі особи повинні проживати (бути зареєстрованими) у межах відповідного виборчого округу, перебувати у день виборів за своєю адресою та бути включеними до списків виборців.
Увага! Належність громадянина до відповідної територіальної громади та проживання його на відповідній території визначається його зареєстрованим місцем проживання.
На місцевих виборах 2015 року не мають права голосу (оскільки вважаються такими, що не належать до жодної територіальної громади):
– військовослужбовці строкової служби (контрактники мають таке право за умови, якщо вони знаходяться в день виборів у своїй військовій частині, за адресою якої зареєстровані);
– внутрішньо переміщені особи (тобто переселенці, які не мають реєстрації місця проживання за адресою нового житла);
– громадяни України, які проживають за кордоном;
– особи, визнані судом недієздатними;
– громадяни України, які за вироком суду перебувають у місцях позбавлення волі.
Увага! Особи, що знаходяться в СІЗО, також не зможуть проголосувати, бо в таких установах, як і в тюрмах, на місцевих виборах дільниці не утворюються.
Списки виборців.
Однією з обов’язкових умов для реалізації права голосу на виборах є включення до списку виборців. На жаль, багато виборців не змогли взяти участь в минулих виборах через проблеми саме зі списками виборців – когось не було в списках взагалі, хтось значився з неправильним зазначенням прізвища, імені, адреси інше. Щоб цього не сталося, потрібно заздалегідь перевірити свої дані у Державному реєстрі виборців та створених на його основі списках виборців для голосування на виборах 2015 року. Якщо при перевірці виявите якісь проблеми з включенням до списку, їх потрібнонегайно вирішити.
Необхідно відмітити, що до 14 жовтня 2015 року включно дільнична виборча комісія повинна надіслати або доставити в інший спосіб кожному виборцю іменне запрошення з відповідною інформацією.
Увага! Перевірити інформацію в Державному реєстрі виборців чи списках виборців обов’язково у випадку:
– якщо Ви особисто не отримали іменного запрошення чи там вказані неправильні дані (ПІБ, адреса проживання);
– якщо на виборах 2014 року Ви мали проблеми із включенням у списки виборців або неточностями у них;
– якщо Ви нещодавно змінили місце проживання, прізвище чи ім’я;
– якщо Вам нещодавно виповнилося або до дня виборів включно виповниться 18 років;
Перевірити свої дані у списку виборців можна кількома шляхами:
1). Не виходячи з дому. На сьогодні ефективно працює он-лайн сервіс “Особистий кабінет виборця”, який розміщений на офіційному сайті Державного реєстру виборців www.drv.gov.ua. Після нескладних процедур реєстрації, потрібно заповнити протягом декількох хвилин запит і наступного дня отримаєте на електронну пошту інформацію про наявність Вас в реєстрі виборців та адресу виборчої дільниці.
2). Через орган ведення реєстру виборців. Найбільш ефективним методом залишається звернення обов’язково з паспортом безпосередньо до відділу ведення Державного реєстру виборців за місцем проживання (розташовані в райдержадміністрації чи міськраді). Там можна дізнатися чи є Ви у списку виборців і яка вказана Ваша виборча адреса.
3). Через дільничну виборчу комісію. Традиційно перевірити списки виборців можна у дільничній виборчій комісії. Починаючи з 12 жовтня 2015 року кожен виборець (у разі перебування у лікарні — з 15 жовтня) має право ознайомитися у приміщенні дільничної виборчої комісії з попереднім списком виборців та перевірити правильність внесених до нього відомостей. Адреси дільничних виборчих комісій можна знайти на сайті Центральної виборчої комісії www.cvk.gov.ua у розділі «Веб-відображення Інформаційно-аналітичної системи “Місцеві вибори 2015″».
Увага! Якщо після ознайомлення з реєстром виборців чи списком виборців, Ви виявите неточності щодо себе або інших осіб, або не виявите там себе/інших осіб — маєте право особисто звернутися до органу ведення Державного реєстру виборців або дільничної вибочої комісіїз відповідною заявою до 19 жовтня 2015року включно.
Якщо виборець виявив неточності у списку виборців, але пропустив строки подання відповідної заяви до дільничної виборчої комісії або органу ведення Державного реєстру виборців, то він може це виправити звернувшись із позовом про уточнення списку виборців до місцевого суду до 22 жовтня 2015 року включно.
Увага! При поданні позову про уточнення списку виборців мито не сплачується. Таке рішення суду виборець має передати відповідній дільничній комісії 24 жовтня 2015 року. Якщо до цього часу Ви не принесете до своєї ДВК рішення суду про уточнення списку виборців, то не зможете проголосувати.
Майте на увазі! 23, 24 та 25 жовтня оскаржити неточності у списку виборців неможливо. У день голосування 25 жовтня 2015 року будь-які зміни у список виборців не вносяться навіть на підставі рішення суду.
Дільнична виборча комісія має право лише виправляти неточності та технічні описки в уточненому списку виборців — неправильне написання прізвища, власного імені, по батькові, дати народження, номера будинку чи квартири місця проживання.
Технічно таке виправлення засвідчується підписом голови або заступника голови чи секретаря дільничної комісії. Проте такі зміни вносяться лише у разі, якщо є зрозумілим, що до списку виборців включено саме того виборця, який прибув на виборчу дільницю для голосування.
Голосування.
Голосування проводиться у неділю 25 жовтня 2015 року, з 8 до 20 години без перерви.
Для участі у голосуванні з собою необхідно мати паспорт або тимчасове посвідчення громадянина України. Без пред’явлення цих документів Ви не зможете проголосувати!
Особі не мають права видати виборчі бюлетені у разі, якщо вона:
– пред’являє інший документ, ніж передбачено законом (військовий квиток, студентський квиток, пенсійне посвідчення тощо);
– прийшла на дільницю взагалі без документів;
– прийшла з паспортом колишнього СРСР, які є недійсними;
– прийшла з документами, які не підтверджують громадянство України (посвідка на тимчасове чи постійне проживання в України тощо).
Увага! Голосувати за інших осіб (включаючи родичів, навіть якщо виборець пред’являє їх документи) заборонено і є злочином.
При проведенні голосування на виборчій дільниці, 2 члени дільничної виборчої комісії (ДВК) надають виборцю можливість проголосувати:
Один член ДВК, за умови наявності виборця у списку виборців на виборчій дільниці, надає виборцю список виборців для підпису;
Другий член ДВК зобов’язаний вписати своє прізвище і розписатися у визначеному місці на виборчих бюлетенях для відповідних місцевих виборів і на контрольних талонах виборчих бюлетенів, проставити на контрольних талонах у позначеному місці номер, за яким виборця внесено до списку виборців на дільниці.
Виборець розписується у списку виборців за отримання ним виборчих бюлетенів, а також розписується у визначеному місці на контрольному талоні кожного виборчого бюлетеня. Після цього член виборчої комісії видає виборцю виборчі бюлетені для голосування.
Увага! Ваші підписи це не проста формальність – таким чином Ви «закриваєте» можливість для когось отримати бюлетень замість Вас. Будьте уважні, на бюлетені не повинно бути ніяких інших позначок, інакше він може бути визнаний недійсним!
Виборець особисто заповнює бюлетені у кабіні для таємного голосування й особисто опускає бюлетені у виборчу скриньку.
Фотографування, відеофіксація в будь-який спосіб результатів волевиявлення виборців у кабіні для таємного голосування, а також демонстрація виборцем результатів волевиявлення у приміщенні для голосування забороняються і є порушенням таємниці голосування.
Виборець, який внаслідок фізичних вад не може самостійно заповнити бюлетень або опустити його в скриньку, має право з відома голови або іншого члена ДВК скористатися допомогою іншої особи, крім члена виборчої комісії, кандидата, уповноваженої особи місцевої організації партії, довіреної особи кандидата, офіційного спостерігача.
Увага! Виборець не має права передавати свої бюлетені іншим особам, виносити їх за межі приміщення для голосування. Це злочин!
У бюлетені для голосування виборець робить позначку «плюс» (+) або іншу, що засвідчує його волевиявлення. Виборець може голосувати лише за одну місцеву організацію партії, одного кандидата в депутати у відповідному одномандатном виборчому окрузі, за одного кандидата на посаду відповідно сільського, селищного, міського голови.
Увага! Графи «проти всіх» у бюлетенях не буде, виборець може голосувати тільки за одного кандидата чи партію. Якщо Ви поставите будь-які інші позначки або напишите якесь «побажання» або «пораду» кандидатам, то Ваш бюлетень можуть визнати недійсним.
У разі якщо виборець, заповнюючи бюлетень, припустився помилки, він має право невідкладно звернутися з письмовою заявою до членів ДВК, які видали йому бюлетень, з проханням видати йому інший бюлетень.
Увага! Інший виборчий бюлетень видається тільки один раз і тільки в обмін на зіпсований.
Виборцю, який внесений до списку виборців на виборчій дільниці, але за віком, у зв’язку з інвалідністю чи за станом здоров’я не здатний пересуватися самостійно, ДВК надає можливість голосувати за місцем перебування («на дому»).
Проголосувати «на дому» можна у двох випадках:
1). Без рішення дільничної комісії. У випадку, якщо у списку виборців зазначена відмітка «НСП» – постійно нездатний самостійно пересуватися (якщо до 12 години 24.10.2015 року такий виборець не повідомить комісію про своє бажання проголосувати на виборчій дільниці).
2). За рішенням дільничної комісії. Це стосується виборців, які тимчасово не здатні самостійно пересуватися, на підставі їх заяви та довідки медустанови про стан їх здоров’я, поданих до ДВК, з проханням забезпечити їм голосування за місцем перебування. Така заява із зазначенням місця перебування виборця може бути подана ним особисто, поштою або через інших осіб не пізніше 20 години 23.10.2015 року.
Члени ДВК зобов’язані перевірити факт тимчасової нездатності виборця самостійно пересуватися. У разі непідтвердження цього факту комісія приймає рішення про відмову у наданні цьому виборцю можливості голосувати за місцем перебування.
Якщо напередодні дня виборів виборець потрапив до лікарні і буде знаходиться там до дня виборів включно, то він включається до списків виборців на спеціальній виборчій дільниці, якщо вона утворена в цій лікарні.
Увага! Право отримати бюлетень на місцевих виборах виборець має лише тоді, коли він живе на території цієї області (району, міста, району в місті, селі, селищі) і лікарня, в якій він перебуває входить у межі того ж округу з виборів депутатів, що й житло виборця, де він зареєстрований.
Визначення переможців.
На виборах сільського, селищного, міського голови (міста до 90 тис. виборців), а також на виборах депутатів сільських та селищних рад, обраним визнається кандидат, який набрав найбільше голосів виборців відносно інших кандидатів у цьому окрузі.
На виборах міського (міста, де більше 90 тис. виборців) голови обраним визнається кандидат, який набрав абсолютну більшість голосів виборців відносно інших кандидатів (тобто 50% + 1 голос виборців, які взяли участь у голосуванні). У протилежному випадку, на 8 або 15 листопада 2015 року призначається другий тур з виборів міського голови, у якому беруть участь 2 кандидати, які набрали найбільше голосів. За результатами 2-го туру перемагає кандидат, який набрав найбільше голосів виборців відносно іншого кандидата.
Найскладніший і найзаплутаніший механізм визначення переможців застосовується на виборах депутатів обласних, районних, міських, районних у містах рад. Право на участь у розподілі мандатів отримує партія, яку підтримали понад 5% виборців, які взяли участь у голосуванні (за умови, що кількість отриманих голосів більше виборчої квоти). Виборча квота обчислюється шляхом ділення сумарної кількості голосів виборців, поданих за партії, що отримали 5% голосів, на число, що дорівнює кількості мандатів у конкретній раді.
Увага! Перший номер у виборчому списку партії гарантовано одержить мандат, якщо його партія подолає п’ятивідсотковий бар’єр і кількість поданих за неї голосів буде більшою за виборчу квоту.
Черговість кандидатів у виборчому списку від партії, яка має право на участь у розподілі мандатів у раді в цьому виборчому списку партії, розташовується в порядку зменшення відсотку голосів виборців, поданих за відповідну партію у виборчому окрузі, за якими були закріплені кандидати, від загальної кількості голосів виборців, поданих за всі партії у відповідних округах.
Важливо! При цьому обраний кандидат може не здобути перемогу в окрузі, посівши 2, 3 чи 4 місце, але отримати мандат, якщо його партія здолає 5% бар’єр і набере голосів більше виборчої квоти. Також може так статися, що з певного округу не буде обрано жодного кандидата, а з іншого – декількох.
Як захистити свій голос?
Сучасні реалії виборчих процесів вимагають від виборця не тільки ефективної реалізації свого права голосу, але і захисту свого вибору. Незважаючи на наявність адміністративної та кримінальної відповідальності, дуже часто виборчі права громадян порушуються. Арсенал фальсифікацій та зловживань на виборах широкий і давно відомий, здійснюється як за допомогою виборців, так і без них.
Увага! Чинним законодавством встановлена кримінальна відповідальність за підкуп виборців – як для того хто пропонує, так і для того хто приймає!
Пропозиція, обіцянка або надання виборцю неправомірної вигоди за вчинення або невчинення будь-яких дій, пов’язаних з безпосередньою реалізацією ним свого виборчого права (відмова від участі в голосуванні, голосування на виборчій дільниці більше одного разу, голосування за окремого кандидата на виборах, кандидатів від місцевої організації політичної партії або відмова від такого голосування, передача виборчого бюлетеня іншій особі),
караються обмеженням волі на строк до 3 років або позбавленням волі на строк до 3 років з позбавленням права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю на строк від 1 до 3 років (ч. 2, 4 ст. 160 Кримінального Кодексу України).
Прийняття таких пропозицій виборцем для себе чи третьої особи неправомірної вигоди незалежно від фактичного волевиявлення особи та результатів голосування,
караються штрафом від 100 до 300 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (1700 – 5100 грн.) або виправними роботами на строк до 2 років, або обмеженням волі на той самий строк (ч.1 ст. 160 Кримінального кодексу України);
Підкуп виборця, здійснення передвиборної агітації шляхом надання підприємствам, установам, організаціям неправомірної вигоди або надання безоплатно товарів (крім товарів, що містять візуальні зображення найменування, символіки прапора політичної партії, вартість яких не перевищує 60,9 грн), робіт, послуг
карається обмеженням волі на строк від 2 до 4 років або позбавленням волі на строк від 2 до 4 років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк від 1 до 3 років. (ч. 3 ст. 160 Кримінального Кодексу України);
Однак, фальсифікаціям та порушенням можна протистояти! Першим і основним способом захисту свого виборчого права і протидії фальсифікаціям є правова грамотність і знання своїх прав, що допоможе попередити чи припинити багато порушень ще на початковій стадії.
Якщо відносно Вас вчинено порушення виборчого законодавства або Ви стали свідком правопорушення – спробуйте зафіксувати їх (відео, фото, мобільний телефон), зберегти можливі речові докази, знайти свідків. Надалі Ви можете оскаржити порушення своїх виборчих прав до територіальної, дільничної виборчої комісії або до суду, а також звернутися до правоохоронних органів.
Розповідайте своїм рідним, друзям і знайомим, що потрібно робити до дня і в день виборів 25 жовтня 2015 року, не продавайте свій голос і не приймайте участі у фальсифікаціях!
Обов’язково прийдіть в день голосування 25 жовтня 2015 року (з 8.00 до 20.00) на свою виборчу дільницю і проголосуйте. Це самий основний і надійний спосіб протистояти можливим фальсифікаціям та порушенням!
Юридичний відділ
Одеської обласної організації
ВГО “Комітет виборців України”